KALIBRACE

provádíme kalibrace elektrických měřicích přístrojů

kalibrace měřicích přístrojů

Potřebujete zkalibrovat svůj měřicí přístroj? O vše se postaráme!

jaké přístroje kalibrujeme?

Možnosti kalibrace

Nabízíme tři varianty z hlediska rychlosti provedení kalibrace. Cenu pro běžně kalibrované přístroje najdete v ceníku. Cenu kalibrace dalších přístrojů Vám sdělíme na dotaz.

*Uvedené lhůty nezahrnují dobu na dopravu přístroje k nám a potom zpět k Vám.

Pokud přístroj značky ILLKO nebo Metrel potřebuje opravu, v rámci našich možností ji zajistíme. V případě nákladnější opravy Vás budeme před jejím provedením kontaktovat.

Pokud nám zasíláte přístroje ke kalibraci a v balíku není přiložena objednávka, může to způsobit prodloužení doby provedení kalibrace.

jak kalibrace probíhá?

Zde se dozvíte, jak nám přístroj předat, jak zaplatit a co se s přístrojem děje po kalibraci.

Vyberte si variantu kalibrace

Nejprve si vyberte vhodnou variantu kalibrace dle přehledu možností výše. 

A) BEZ REZERVACE

  • až 13 pracovních dnů
  • Přejděte na krok 2

B) s rezervací

  • do 5 pracovních dnů
  • rezervace pomocí rezervačního systému

C) vyřízení expres

  • do 2 pracovních dnů
  • Kontaktujte nás telefonicky či e-mailem

Vyplňte objednávkový formulář

Stáhněte si objednávkový formulář níže a vyplňte ho. Formulář taktéž obsahuje bližší informace a pokyny k odeslání/předání přístrojů.

Zašlete/předejte přístroj

Měřící přístroj/e nám můžete předat osobně, nebo je zaslat přepravcem.

Chci přístroj poslat

Zašlete zabalený přístroj na adresu níže:

ILLKO, s.r.o.
Masarykova 2226/18a
678 01 Blansko

Chci přístroj osobně předat

Přístroj můžete předat osobně na naší provozovně:

ILLKO, s.r.o.
Masarykova 2226/18a
678 01 Blansko

Provozní doba pro kalibrace

Pondělí: 9:00-11:00 | 13:00-15:00
Čtvrtek: 9:00-11:00 | 13:00-15:00

  • Nepřijímáme platby kartou
  • Možnost QR platby (online)

Kalibrace přístroje

Přístroj zkalibrujeme ve zvoleném časovém horizontu. Přístroj je po kalibraci opatřen kalibračním štítkem (nálepkou) a je vystaven kalibrační list. 

  • Přístroj zkalibrujeme dle platných norem
  • Po kalibraci vystavíme kalibrační štítek (nálepka) a kalibrační list
  • Kalibrační list neobsahuje termín příští kalibrace (resp. doba platnosti kalibrace)
  • Uživatel si tento termín určuje sám v kalibračním řádu, který by měl mít zpracován – viz Často kladené dotazy

Zaslání přístroje zpět

Po kalibraci Vám přístroj zašleme nebo si ho můžete vyzvednout na naší provozovně.

chci nechat přístroj zaslat zpět

Přístroj zašleme službou PPL a doručení by mělo
proběhnout následující pracovní den po odeslání.

Dopravné a balné:
  • Proformafaktura: 165 Kč + DPH
  • Dobírka: 200 Kč + DPH

Chci si přístroj osobně vyzvednout

Přístroj můžete vyzvednout osobně na naší provozovně:

ILLKO, s.r.o.
Masarykova 2226/18a
678 01 Blansko

Provozní doba pro kalibrace

Pondělí: 9:00-11:00 | 13:00-15:00
Čtvrtek: 9:00-11:00 | 13:00-15:00

  • Nepřijímáme platby kartou
  • Možnost QR platby (online)

Upozornění

V případě požadavku na potvrzení termínu kalibrace takové potvrzení nevydáváme. Předpokládaná doba kalibrace je uvedena v přehledu výše.

Termín osobního vyzvednutí je nutné domluvit při předání či ho uvést v objednávce.

O připravení přístroje k osobnímu vyzvednutí Vás budeme informovat telefonicky nebo e-mailem.

Chci si objednat kalibraci

Rozhodli jste se kalibraci objednat? Podívejte se na naše možnosti kalibrace a termíny dodání a objednejte si kalibraci ještě dnes.
Kalibrace

naše kalibrační laboratoř

Naše kalibrační laboratoř je vybavena špičkovými zařízeními a dále disponujeme unikátními jednoúčelovými a speciálními zařízeními jak vlastní konstrukce, tak od dalších výrobců.

 Vybavení naší laboratoře:

  • Kalibrátory Fluke 5320A
  • Kalibrátory MEATEST M-140 a M-140i
  • Multimetry AGILENT 3458A a AGILENT 34410A
  • Vysokoohmová dekáda MEATEST M-109R
  • Precizní odporová dekáda Burster 1407
  • Výkonový elektronický napájecí zdroj o definované velmi malé impedanci, který umožňuje kalibrovat impedanci smyčky a sítě za definovaných a opakovatelných podmínek (nepoužíváme tedy “kalibrovanou zásuvku”)
  • Kalibrátor infračervených bezkontaktních teploměrů CEM BX-500
  • Výkonový elektronický napájecí zdroj stabilního napětí 230V, 50 Hz

nejčastější dotazy

Jak často kalibrovat revizní přístroje a kdo stanovuje interval kalibrací?

Délku kalibračních intervalů si stanovuje přímo organizace provozující měřidlo na základě metrologického řádu společnosti. Vzhledem k tomu, že přístroje pro revize elektrických zařízení nepatří mezi tzv. stanovená měřidla, kde je kalibrační interval jednoznačně určen, je dobré při stanovování doby mezi dvěma kalibracemi vycházet z následujících faktorů:

  • Doporučení výrobce – základní a velmi důležitý údaj, který je vhodné respektovat.
  • Podmínky používání – měřicí přístroje jsou většinou poměrně složitá zařízení, a přestože se výrobci snaží o jejich maximální odolnost, hrají právě podmínky používání velmi důležitou roli při stanovení kalibračního intervalu. Je zřejmé, že měřidlo, které firma občas použije pro kontrolu spotřebičů v rámci vlastní společnosti bude výrazně méně namáháno než stejný přístroj, se kterým jeho uživatel každý den provede desítky kontrol spotřebičů na stavbách.
  • Sledování historie údajů v kalibračních listech – porovnáváním naměřených hodnot máte možnost vysledovat trend změny přesnosti vašeho měřicího přístroje. Pokud je z kalibračních listů patrné, že přesnost žádné z měřených veličin se vytrvale nezhoršuje, můžete si dovolit prodloužit stávající interval kalibrací. Samozřejmě je nutné vzít v úvahu například opravu nebo justování měřicího přístroje, kdy může dojít ke skokové změně údajů ve sledované řadě údajů.
  • Přetížení, oprava nebo podezření na špatnou funkci přístroje může být závažným důvodem zkrácení kalibračního intervalu. Pokud opravu přístroje provádí přímo výrobce anebo autorizovaný servis, můžete být upozorněni, že je doporučena i kalibrace přístroje. Je nanejvýš vhodné toto doporučení respektovat, protože i když bude přístroj po opravě najustován, podle Zákona o metrologii je právě oprava měřidla uvedena jako příklad nutnosti kalibrace.

Každá firma – a je lhostejné, zda se jedná o živnostníka nebo velkou společnost – by měla mít zpracovaný Metrologický řád společnosti. Samozřejmě ve velkých firmách se této oblasti věnují podnikoví metrologové, pro živnostníky a malé firmy platí doporučení vypracovat si vlastní Metrologický řád společnosti, který by v nejjednodušší formě měl obsahovat:

  • Jednoznačná identifikace společnosti – název, adresa, IČO, zodpovědná osoba
  • Seznam měřicích přístrojů podléhajících kalibraci – u každého přístroje je uveden typ, výrobce, výrobní číslo, kalibrační interval a jednotlivá data kalibrací.

Každý měřicí přístroj podléhající kalibraci by si uživatel měl opatřit štítkem s datem příští kalibrace, což při pravidelném používání měřidla sníží možnost zmeškání kalibrace.

Jaký je kalibrační interval u přístroje MDtest?

Přístroj MDtest není zdravotnickým prostředkem ve smyslu Zákona č. 268/2014 Sb. o zdravotnických prostředcích a ve smyslu Zákona č. 366/2017 Sb. a jedná se o pracovní měřidlo – viz předchozí dotaz: Jak často kalibrovat revizní přístroje a kdo stanovuje interval kalibrací?

Kdo může provádět kalibraci?

Velmi zjednodušeně řečeno: každý, kdo má zajištěnu prokazatelnou návaznost měřidel používaných ke kalibraci.

Samozřejmě že při zřízení kalibrační laboratoře musí být splněny veškeré právní a technické náležitosti dané Zákonem o metrologii a souvisejícími vyhláškami, nicméně kalibrační laboratoř neobdrží od nadřízeného orgánu žádné osvědčení nebo jiný doklad o tom, že je oprávněna kalibrovat měřicí přístroje a je tedy zbytečné tyto doklady požadovat.

Proč není na kalibračním listě uveden výrok o tom, že přístroj vyhovuje přesnostem, které uvádí výrobce?

Je pravda, že od stejné kalibrační laboratoře můžete jednou obdržet kalibrační list s vyhovujícím verdiktem, jindy kalibrační list obsahuje pouze naměřené údaje. Vysvětlení může být následující: pokud kalibrační list pochází přímo od výrobce měřidla a jedná se o prvotní kalibraci, bývá v kalibračním protokolu napsáno, že daný přístroj v době kalibrace vyhovuje přesnostem daným technickými parametry. V ostatních případech výrok nebývá uveden například z těchto důvodů:

  • Kalibrační laboratoř nezná základní chybu případně ani obecné technické podmínky kalibrovaného měřidla a nemůže proto stanovit, zda přesnost měřidla vyhovuje anebo nevyhovuje technickým podmínkám dle výrobce.
  • Některý z rozsahů nebo některá veličina nevyhovuje technickým podmínkám dle výrobce – to však ještě neznamená, že se přístroj nesmí používat. Lze uvést příklad měřiče izolací, kde další funkcí je měření napětí. V mnoha případech právě měření napětí nevyhovuje přesnostem udaným výrobcem, ale měření izolačních odporů je naprosto v pořádku. Pokud bude měřidlo zřetelně a výrazně označeno štítkem, který upozorňuje na danou skutečnost, nic nebrání v jeho používání.
  • Chyba měření na některém z rozsahů nevyhovuje technickým podmínkám dle výrobce – například místo výrobcem uváděných 2 % bude chyba měření 4 %. Pokud ale uživatel je schopen prokázat, že pro jeho měření vyhovuje i zmíněná chyba měření 4%, lze přístroj bez problémů používat.
Můžu si provést sám kalibraci přístroje pro revize elektrických spotřebičů pomocí přípravku, který jsem si koupil společně s uvedeným přístrojem?

Přestože výrobci nebo prodejci často nazývají toto zařízení jako „kalibrační přípravek“, v žádném případě jeho používání nenahrazuje kalibraci měřidla. Tímto přípravkem lze pouze při pochybnostech zkontrolovat některé funkce přístroje, samotný přípravek nemá potřebné metrologické kvality ani metrologickou návaznost.

Jaké příslušenství a dokumentaci je třeba přiložit k přístroji při předání do kalibrační laboratoře?

Přestože se kalibrace vztahuje pouze měřicí přístroj, je vhodné předat s přístrojem i měřicí vodiče, případně hroty a krokosvorky – kalibrační laboratoř by měla toto příslušenství používat při kalibraci měřidla a tedy případně i odhalit například zvýšené přechodové odpory v konektorech. Ke kalibrovanému přístroji je dále nutné přiložit:

  • Objednávku s přesnou adresou objednavatele, dohodnutým způsobem dodání a platby a pokud není požadována úplná kalibrace měřidla – pak i vymezením rozsahu kalibrace – tzn. se specifikací veličin a rozsahů
  • Návod k používání přístroje (stačí i kopie). Přestože všechny kalibrační laboratoře mají vytvořenou sbírku návodů k nejrozšířenějším typům, mohou se jednotlivé přístroje lišit ve firmware, v technických parametrech i ve způsobu ovládání.
  • Spolehlivý kontakt na objednatele – nejlépe číslo mobilního telefonu a mailovou adresu.
  • Popis případných problémů, které se vyskytly v době mezi dvěma kalibracemi (nestabilnost údaje, nadměrné kolísání, problémy s opakovatelností měření…)

Většina kalibračních laboratoří nevyžaduje starý kalibrační list.

Jak zkrátit dobu, po kterou bude přístroj v kalibrační laboratoři?

Zde je několik tipů, které mohou pomoci:

  • Domluvte si konkrétní termín předání měřidla do laboratoře.
  • Kalibrační laboratoře mají obvykle delší termíny v době dovolených a před koncem kalendářního roku.
  • Většina kalibračních laboratoří nabízí expresní službu, kdy za příplatek je garantován zkrácený termín.
  • Vyhněte se kalibračním laboratořím, které jsou ochotny napsat kalibrační list bez měření. Ušetřili byste sice čas a někdy také peníze, ale jde o spolehlivou cestu k problémům.
  • Údaj o vytíženosti naší kalibrační laboratoře můžete najít v sekci Kalibrace přístrojů
Jak snížit náklady na kalibrace?

Přestože ceny kalibrací se u jednotlivých kalibračních laboratoří nijak drasticky neliší a zde jsou tedy cesty možné úspory poměrně omezené, lze i dalšími bezpečnými způsoby snížit náklady na kalibraci:

  • Na základě údajů z kalibračních listů sledujte stabilitu svých přístrojů. V případě, že přístroje nevykazují tendenci k využívání plných povolených chyb, můžete prodloužit například o šest měsíců kalibrační interval doporučený výrobcem.
  • Nechte kalibrovat pouze ty veličiny a rozsahy, které při práci používáte. Cena kalibrace běžného příručního multimetru se významně sníží, pokud nebude kalibrováno například měření teploty a kapacity a bude omezen rozsah kalibrací napětí a proudu.
  • Některé měřicí přístroje si uživatelé často označovali štítkem „Informativní měřidlo“ a tím dávali najevo, že toto měřidlo nepodléhá kalibraci, protože slouží pouze pro orientační měření – typickým příkladem je voltmetr, který je používán pouze ke zjištění, zda je mezi vodiči napětí fázové nebo sdružené a nezajímá mě, zda naměřím 229 V nebo 232 V. Protože současná metrologie nezná pojem „Informativní měřidlo“, je možno stanovit interval kalibrace delší než je očekávaná životnost měřidla – například 10 roků.
  • Pečujte o své přístroje – pouhá kalibrace se může změnit v opravu díky tomu, že přístroje jsou skladovány v nevhodných prostorách, otloukají se bez transportních obalů v kufrech automobilů, jsou obsluhovány bez respektování pokynů uvedených v návodu k používání.